- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cuplock Scaffolding Systems
Cuplock Scaffolding Systems
We are a leading Manufacturer of 2.5m cuplock scaffolding system, cuplock scaffolding system, 1.5m cuplock scaffolding system, 2.0m cuplock scaffolding system and 3.0m cuplock scaffolding system from New Delhi, India.
2.5m Cuplock Scaffolding System
Product Price: Rs 68 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Component Type | Base Jack |
| Tube Diameter | 42.7 mm |
| Tube Thickness | 2.9 mm |
| Standard Length | 2.5 m |
| Ledger Length | 2.0 m |
| Material Grade | IS 1161 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Steel Grade | Mild Steel |
Size:
Cuplock Cantilever Frame 1.0 M
Cuplock Cantilever Frame 1.5 M
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cuplock Scaffolding System
Product Price: Rs 73 / KgGet Best Price
Product Details:
| Component Type | Vertical Standard |
| Tube Diameter | 48.3 mm |
| Tube Thickness | 2.9 mm |
| Standard Length | 3.0 m |
| Ledger Length | 1.5 m |
| Material Grade | IS 1161 |
| Surface Finish | Painted |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Usage Application | Building Construction |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5m Cuplock Scaffolding System
Product Price: Rs 67 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Component Type | Base Jack |
| Tube Diameter | 38.1 mm |
| Tube Thickness | 2.5 mm |
| Standard Length | 1.5 m |
| Ledger Length | 1.5 m |
| Material Grade | IS 1161 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Dimension | 1,1. 5,2,2. 5,3 mtr |
| Color | As required |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Features:
- Sturdy construction
- High resistant to degradation
- Available in different dimensions
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.0m Cuplock Scaffolding System
Product Price: Rs 65 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Component Type | Vertical Standard |
| Tube Diameter | 48.3 mm |
| Tube Thickness | 2.9 mm |
| Standard Length | 3.0 m |
| Ledger Length | 1.5 m |
| Material Grade | Mild steel |
| Surface Finish | Painted |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Usage Application | Building Construction, Maintenance Work, Formwork Support, Infrastructure |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.0m Cuplock Scaffolding System
Product Price: Rs 67 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Component Type | Base Jack |
| Tube Diameter | 48.3 mm |
| Tube Thickness | 3.2 mm |
| Standard Length | 3.0 m |
| Ledger Length | 2.5 m |
| Material Grade | IS 1161 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Usage Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback