- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Industrial Scaffolding Couplers
Industrial Scaffolding Couplers
Our product range includes a wide range of industrial scaffolding ., steel board plank, adjustable props . and standard & vertical kwick stage tube.
Industrial Scaffolding .
Product Price: Rs 66 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Brand | Tata |
| Scaffolding Category | ACB |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Board Plank
Product Price: Rs 77 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | Mild Steel |
| Plank Length | 1.5 m |
| Material | Mild Steel |
| Plank Width | 225 mm |
| Color | Blue |
| Type | standard |
| Dimension | customized |
| Plank Thickness | 2 mm |
| Side Profile | Hook Type |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Finish | Painted |
| Load Capacity | 150 kg |
| Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 400 MM X 1830 MM X 55 MM ( 16 |
| Color | As required |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
Features:
- Easy to handle
- Light weight
- Dimensional accuracy
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Adjustable Props .
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Closed height | 2.0 x 4.0 mtr |
| Material | Mild steel |
| Open height | 17 ft |
| Outer tube dia | 60 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Building Construction |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Load capacity | 50 kN |
| Prop type | Heavy duty |
| Prop material | MS |
| Coating | Painted |
| Prop weight | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | As required |
| Dimension | 3.75M , 4.75M , 5.75M |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
The range offered by us is given below:
- Stirrup Head
- Base Jacks
- Beam Props
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Standard & Vertical Kwick Stage Tube
Product Price: Rs 99 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Brand | PP |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Thickness | 4 mm |
| Length | 1 Meter to 3 Meter |
| Grades | 50 & 40 C |
| Application | Industrial |
Size:
9 ft 9 ins (3M)
6 ft 6 ins (2M)
4 ft 10.5 ins (1.5M)
3 ft 3 ins (1M)
Yes! I am InterestedRequest A Callback