- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Props And Shoring
Props And Shoring
Manufacturer of a wide range of products which include adjustable steel props.
Adjustable Steel Props
Product Price: Rs 63 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Closed height | 2.0 x 3.0 mtr |
| Material | Mild steel |
| Type | Adjustable |
| Open height | 15 ft |
| Outer tube dia | 60 mm |
| Shape | Round |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage/Application | Building Construction |
| Load capacity | 40 kN |
| Prop type | Medium duty |
| Plate size | 150x150 mm |
| Coating | Painted |
| Thread type | Jack nut type |
| Prop weight | 20 kg |
The inner comes with option of base plate/ flat tops /U heads/ Beam Heads.
The props are avialable in single piece as well as welded Heavy duty sleeve.
They are available with different options of nuts,handle & lock.
The BAJAJ PROP are available in Light, Medium & Heavy options.
Various models are avialable like European type & Indian type.
Adjustable Steel Props are produced in following sizes No.0 to No. 4
| Size | Closed (m) | Open (m) |
| Prop No.0 | 1.04 | 1.83 |
| Prop No.1 | 1.75 | 3.12 |
| Prop No.2 | 1.98 | 3.35 |
| Prop No.3 | 2.59 | 3.96 |
| Prop No.4 | 3.20 | 4.88 |
Customised sizes & CT models are also available.
Yes! I am InterestedRequest A Callback