- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Scaffolding Accessories
Scaffolding Accessories
We are a leading Manufacturer of scaffolding base jack, mild steel shuttering plate, scaffolding adjustable prop jack, base plate and ms centering plates from New Delhi, India.
Scaffolding Base Jack
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Jack Type | Solid Base Jack |
| Material | ms |
| Jack Length | 450 mm |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Plate Size | 150x150x6mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Surface Finish | Painted |
| Nut Type | thread |
| Brand | Jindal |
| Country Of Origin | India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Shuttering Plate
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plate Thickness | 3 mm |
| Weight | 61 kg |
| Plate Size | 1000 x 1250 mm |
| Sheet Material | Mild Steel |
| Sheet Grade | HR Sheet |
| Surface Finish | Painted |
| Surface Type | Mild Steel |
| Welding Type | MIG Welded |
| Edge Type | Angle Frame |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Adjustable Prop Jack
Product Price: Rs 62 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Jack Type | Adjustable Prop Jack |
| Material | Mild Steel |
| Jack Length | 2.0 x 2.0 mtr |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Safe Load | 30 kN |
| Surface Finish | Painted |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Length range | 2x3 mtr ,2x2 mtr , 3x3 mtr |
| Usage | Beam Support |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: 300 piece
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Base Plate
Product Price: Rs 57 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Application | Pipe support |
| Material | Iron |
| Thickness | 6 mm |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Blue |
| Hole Pattern | 4 hole |
| Finish | Painted |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Standard | IS standard |
| Load Capacity | Up to 1 ton |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ms Centering Plates
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Weight | 20 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback