- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Scaffolding Pipe
Scaffolding Pipe
Our range of products include scaffolding prop system, scaffold walkway plank and color galvanized scaffolding pipes.
Scaffolding Prop System
Product Price: Rs 65 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 350 Piece
Product Brochure
Product Details:
| System type | Prop and tripod |
| Material | Mild Steel |
| System capacity | 40 kN per leg |
| Shape | Pipe |
| Included items | Props only |
| System material | MS |
| Coating | Painted |
| Assembly type | Pin joint |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: Unlimited
- Delivery Time: As per customer requirement
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffold Walkway Plank
Product Price: Rs 77 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Plank Length | 2.0 m |
| Plank Width | 300 mm |
| Plank Thickness | 2 mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Finish | Painted |
| Side Profile | Hook Type |
| Load Capacity | 200 kg |
| Usage | Plant Maintenance, Industrial, Scaffolding |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: 600
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Color Galvanized Scaffolding Pipes
Product Price: Rs 58 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Type | Color Galvanized |
| Color | Blue |
| Material | Mild Steel |
| Dimension | 1.5m,2m,2.5m,3m |
| Usage/Application | construction |
| Country of Origin | Made in India |
.
Yes! I am InterestedRequest A Callback