- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Walk Way Plank
Walk Way Plank
Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer scaffold planks and galvanized steel scaffolding planks.
Scaffold Planks
Product Price: Rs 77 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Galvanized Steel Scaffolding Planks
Product Price: Rs 82 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | GI Steel |
| Material | Steel |
| Plank Length | 2.0 m |
| Plank Width | 225 mm |
| Type | Steel |
| Color | Silver |
| Plank Thickness | 2 mm |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Finish | Pre GI |
| Dimension | Standard |
| Side Profile | Hook Type |
| Load Capacity | 150 kg |
| Application | Maintenance, Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Size:
- 2.5M X 0.238M X 0.057M
- 1.3M X 0.238M X 0.057M
Yes! I am InterestedRequest A Callback