- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Walkway Planks
Walkway Planks
Manufacturer of a wide range of products which include mild steel american raised hook walkway plank, ms walkway planks and mild steel scaffolding walkway planks.
Mild Steel American Raised Hook Walkway Plank
Product Price: Rs 77 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 300 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | GI Steel |
| Plank Length | 1.2 m |
| Material | GI Steel |
| Plank Width | 300 mm |
| Plank Thickness | 2 mm |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Finish | Hot Dip GI |
| Side Profile | Hook Type |
| Load Capacity | 200 kg |
| Usage | Scaffolding, Plant Maintenance, Roof Walkway |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ms Walkway Planks
Product Price: Rs 78 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | GI Steel |
| Material | Mild Steel |
| Plank Length | 1.2 m |
| Plank Width | 230 mm |
| Color | Silver |
| Plank Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Hot Dip GI |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Shape | Ractanguler |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mild Steel Scaffolding Walkway Planks
Product Price: Rs 80 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Surface Type | Painted |
| Service Mode | Online / Offline both |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: 1000-1200 Per day
- Delivery Time: As your time requirements
- Packaging Details: PP BROTHERS BRAND
Yes! I am InterestedRequest A Callback