- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cuplock System
Cuplock System
Our range of products include vertical standard cuplock, fixed u-head & beam brackets, putlog head adopter, pressed double coupler and cuplock inside board transom.
Vertical Standard Cuplock
Product Price: Rs 66 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Pipe Outer Diameter | 48.3 mm |
| Material | Mild Steel |
| Wall Thickness | 2.9 mm |
| Standard Length | 3 m |
| Usage/Application | Building Construction |
| Color | Blue |
| Material Grade | Mild Steel |
| Joint Type | Cuplock |
| Surface Finish | Painted |
| Country of Origin | Made in India |
Size:
- Scaffolding Cuplock Standard 0.5m
- Scaffolding Cuplock Standard 1.0m
- Scaffolding Cuplock Standard 1.5m
- Scaffolding Cuplock Standard 2.0m
- Scaffolding Cuplock Standard 2.5m
- Scaffolding Cuplock Standard 3.0m
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fixed U-Head & Beam Brackets
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Head Type | Welded U Head |
| Jack Length | 450 mm |
| Material | Mild Steel |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Blue |
| U Head Size | 150x150 mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Surface Finish | Painted |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Usage | Cuplock System, H Frame System |
| Country of Origin | Made in India |
The U-Head is capable of supporting twin 100mm wide bears.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Putlog Head Adopter
Product Price: Rs 105 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Shape | Tubular |
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Color | plain |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pressed Double Coupler
Product Price: Rs 61 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | standard |
| Color | golden |
| Brand | PP |
| Corrosion Resistance | standard ' |
| Usage/Application | all |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cuplock Inside Board Transom
Product Price: Rs 64 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Type | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
- Size:
- Cuplock Inside Board Transom 0.565 mm. (2 Board)
- Cuplock Inside Board Transom 0.795 mm (3 Board)
Yes! I am InterestedRequest A Callback