- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Base Jack
Base Jack
Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer adjustable base jack, black adjustable jacks, scaffolding universal jack and scaffolding base jack.
Adjustable Base Jack
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Base jack |
| Adjustable height | 600 mm |
| Load capacity | 1 ton |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Silver |
| Tube size | 32 mm |
| Plate size | 150x150 mm |
| Material | Mild steel |
| Surface finish | Paint coated |
| Application | Scaffolding |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Adjustable Jacks
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 150 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Type | Base jack |
| Capacity | 1 Ton |
| Adjustable height | 450 mm |
| Load capacity | 1 ton |
| Tube size | 32 mm |
| Plate size | 150x150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Length | 450mm |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Black |
| Surface finish | Paint coated |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Universal Jack
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Jack Type | U Head Jack |
| Material | Mild Steel |
| Jack Length | 450 mm |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Plate Size | 150x150 mm |
| Surface Finish | Painted |
| Is It Adjustable | Adjustable |
| Color | Oxford Blue |
| Jack Shape | U Jack |
| Usage | Cuplock System |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Base Jack
Product Price: Rs 61 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Jack Type | Solid Base Jack |
| Material | Mild Steel |
| Jack Length | 450 mm |
| Plate Size | 450 mm |
| Outer Diameter | 32 mm |
| Surface Finish | Painted |
| Tube Length | 18 inch |
| Color | OXFORD BLUE |
| Usage | Ground Support |
| Brand | Jindal |
| Surface Type | flat |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback