- Home
- »
- Our Products
- »
- Scaffolding Prop
Scaffolding Prop
Manufacturer of a wide range of products which include ms scaffolding plank, scaffolding acrow prop and scaffolding tie rod.
Ms Scaffolding Plank
Product Price: Rs 75 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plank Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Plank Length | 1.2 m |
| Plank Width | 225 mm |
| Plank Thickness | 1.6 mm |
| Side Profile | Hook Type |
| Surface Type | Painted |
| Dimension | 1200 x 225 mm |
| Usage/Application | Construction , shuttering work , building construction work |
| Weight | 10.5 |
| Color | Blue |
| Finish | Painted |
| Load Capacity | 150 kg |
| Application | Construction, Maintenance, Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: 600 Piece
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Acrow Prop
Product Price: Rs 62 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 250 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Shape | Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: unlimited
- Delivery Time: As per client requirement
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Tie Rod
Product Price: Rs 62 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 16 mm |
| Rod Length | 1 mtr ,1.5 mtr |
| Thread Type | Both End |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Self Color |
| Steel Grade | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback