- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Shuttering Plates
Shuttering Plates
We are a leading Manufacturer of mild steel shuttering plate, iron shuttering plates, shuttering centering plates and scaffolding centering plate from New Delhi, India.
Mild Steel Shuttering Plate
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 150 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plate Thickness | 5 mm |
| Weight | 20 Kg |
| Plate Size | 1200x600 mm |
| Sheet Material | Mild Steel |
| Surface Type | Color Galvanized |
| Usage | Column |
| Edge Type | Angle Frame |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Additional Information:
- Production Capacity: 500
- Delivery Time: As per client requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Iron Shuttering Plates
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plate Thickness | 3 mm |
| Weight | 20 Kg |
| Plate Size | 1200x600 mm |
| Face Type | Plain |
| Surface Finish | Painted |
| Surface Type | Oxford Blue |
| Shape | Rectangular |
| Plate Weight | 16 kg |
| Material | Iron |
| Sheet Material | Mild Steel |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Shuttering Centering Plates
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Plate Thickness | 3 mm |
| Material | Mild Steel |
| Plate Size | 2 X 3 Feet |
| Surface Finish | Painted |
| Color | Black |
| Plate Weight | 15 kg |
| Use for | Construction ,Shuttering Work ,Roof Shuttering work |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Scaffolding Centering Plate
Product Price: Rs 65 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Plate Thickness | 3 mm |
| Material | Mild Steel |
| Plate Size | 2 x 4 Feet |
| Sheet Grade | Commercial |
| Face Type | Plain |
| Surface Finish | Painted |
| Color | Blue |
| Usage | Slab, Beam |
| Weight | 26 Kg |
| Usage/Application | Building Constructions |
| Welding Type | MIG Welded |
- We are well-known manufacturers, exporters and suppliers of an extensive range of Construction Support Equipment. These include Scaffolding, Formwork and Shuttering, Props / Jacks, Spans / Decking Beams, Couplers / Clamps, Stair Case Tower and Drop Head. Our expertise also allows us to offer Tie Rod, Beam Clamp / Column Clamp, Pier & Deck Slab Shuttering and Single Clip / Bridge Clip and and we also specialize in offering Centering & Staging Systems and some Special Machinery Parts. Manufactured as per the latest technological advancements, we have successfully completed challenging projects for Government & Private Sector across the globe.
Yes! I am InterestedRequest A Callback